Rajmund Gąsiorek: o norkach i silosach zbożowych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

  

Rajmund Gąsiorek to znany hodowca zwierząt futerkowych, ale przede wszystkim pasjonat rolnictwa.

 

Jedziemy do Radomic k. Czerniejewa (Wielkopolska), gdzie znajduje się ośrodek gospodarczy prowadzonego przez Gąsiorków przedsiębiorstwa. Interesuje nas przede wszystkim baza magazynowa, w której przechowywane jest zboże na cele paszowe.

Tuż przy bramie stoi cała bateria błyszczących stalowych silosów. Szczególnie duże wrażenie robią trzy największe, mieszczące po prawie 6 tys. ton ziarna każdy.

 

Silosy w Radomicach

Łączna pojemność magazynowa w Radomicach w technologii Riela Polska wynosi 61,5 tys. m3, czyli 46 tys. ton, w tym:

  • 8 silosów typ 1721 – każdy o pojemności 3391 m3;
  • 3 silosy typ 2726 – każdy o pojemności 10779 m3;
  • 2 silosy typ 921 lejowe – każdy zawiera 776 m3;
  • 2 silosy typ 617 lejowe o pojemności 275 m3 każdy;
  • 4 suszarnie typ GDT 300/28/2;
  • czyszczalnia Prof Seed 1004 B;
  • urządzenia transportowe o wydajności 80 t/h;
  • mieszalnia pasz – linia z mieszalnikiem 4 tys. l.

– Zdecydowałem się na silosy od Riela Polska, ponieważ jest ona światowym producentem urządzeń do logistyki i przechowywania ziarna. Nie chciałem eksperymentować. Cały obiekt jest dobrze wkomponowany w linie technologiczne mojej firmy i od lat dobrze się sprawdza. Serwis Rieli też działa bezproblemowo – przyznaje Rajmund Gąsiorek.

Zespół magazynowy powstał dekadę temu. Krótka wycieczka wokół kompleksu pokazuje jednak, że urządzenia są w nienagannym stanie, a wokół zbiorników – zresztą i w całym gospodarstwie – utrzymany jest wprost wzorcowy porządek.

– Higiena i czystość mają u nas najwyższy priorytet. Nie ma miejsca na bałagan. Poza tym, nie chcemy tu gryzoni, ze względu na zachowanie wysokich standardów produkcji naszych zwierząt – gospodarz stawia sprawę jasno.
Radomickie silosy są w stanie pomieścić całą produkcję zbóż z ok. 3 tys. ha pól, które obsługuje gospodarstwo. Dodatkowo prowadzony jest tu skup zbóż od okolicznych rolników.

 

 

Zboża na własne potrzeby paszowe

W strukturze przechowalniczej dominuje kukurydza 60-80%, pozostałą ilość stanowi pszenżyto i jęczmień. Firma Gąsiorka jest zainteresowana bowiem wyłącznie ziarnem do produkcji własnej paszy – to ok. 800 t dziennie. Największe jej ilości konsumują norki, ale zboża wykorzystywane są też w mieszance treściwej dla bydła.

 

 

Panie Rajmundzie, skąd decyzja, by prowadzić chów futerkowych?

Rajmund Gąsiorek: Miałem sześć lat, gdy straciłem ojca. Zmarł w wieku 33 lat, kopnął go koń na roli. Została moja mama i dwie młodsze ode mnie siostry. Wkrótce mój dziadek sprzedał większość gospodarstwa – udało się wywalczyć naszej rodzinie około 6 ha. Jak z tego było wyżyć? Nie było żadnej opieki socjalnej, nikt się tym nie przejmował. Mama poszła pracować do tartaku…

Ciąg dalszy wywiadu – kliknij tutaj.

 

Oto opinie użytkowników wykorzystujących produkty Riela Polska:

Bernard Ginter – Wyczechy, Pomorskie

Sebastian Luber – Wybranowo, Kujawsko-Pomorskie

Kamil Bojakowski – Jelcz Laskowice, Dolnośląskie

dr Józef Śliwa – Żórawina, Dolnośląskie

Przemysław Piasta – Rychnowo, Kujawsko-Pomorskie

 

Top