Jan Domaros: Riela to dobra jakość za dobrą cenę

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ponad 700 ha zbóż i rzepaku oraz własne doświadczenia w przechowalnictwie ziarna. Bracia Domaros z Malinowa postawili na współpracę z Riela Polska.

– Pracujemy na 700 ha. W strukturze zasiewów mamy 220 ha pszenicy, 200 ha grochu, 120 ha żyta i ok. 130 ha rzepaku. Rzepak sypie u nas 3,5 t/ha, pszenica ok. 7 ton, żyto ok. 7 t i groch 4 t/ha. Niestety, ostatni rok nie był łaskawy pod względem sprzedaży. Ceny po żniwach, zamiast rosnąć, stopniowo spadały. Długo byliśmy zawaleni zbożem – mówi Jan Domaros z malinowa k. Człuchowa (Pomorskie).

– Możliwość przechowania zbóż w dobrych warunkach to podstawa naszego biznesu zbożowego. Od samego początku, gdy tworzyliśmy gospodarstwo, postawiliśmy na budowę swojego niezależnego centrum magazynowego i suszarni – zaznacza Domaros.
W siedlisku znajduje się więc magazyn płaski o powierzchni 1200 m2. W nim można zmagazynować ok. 2 tys. ton ziarna, a także bezpiecznie przechować dwa kombajny.

Cztery silosy od Riela Polska

Przy budynku znajduje się też kompleks urządzeń od Riela Polska zbudowany w 2013 r.:

  • dwa silosy stalowe typ 1415 – o pojemności ok. 1662 m3;
  • dwa silosy stalowe typ 1013 – o pojemności 725 m3;
  • suszarnia GDT 300/12/2;
  • czyszczalnia Air-Seed 60;
  • urządzenia transportu poziomego i pionowego o wydajności 60 t/h.

Pytamy, jak wypada ocenia sprzętu od Riela Polska? Odpowiedź jest krótka i dosadna:

– To dobra jakość za rozsądną cenę.

 

Czy można coś skrytykować?
– Do niczego nie mogę się przyczepić. Wszystko działa tak jak należy. Silosy i wszystkie urządzenia nie mają śladów korozji. Urządzenia są porządnie wykonane, działają nawet odpalane w mrozie. Kupiliśmy silosy od Riela Polska z myślą, że mają działać bezawaryjnie jeszcze dla przyszłego pokolenia.

 

Jak spisuje się serwis?
– Wybierając jakikolwiek sprzęt do gospodarstwa, oceniam jego użyteczność przez pryzmat dostępności serwisu. A ten od Riela Polska jest wzorowy. Serwis przyjeżdża na zawołanie. Przeglądają co roku suszarnie, przenośniki pionowe i poziome. Nie wymyślają wydumanych awarii, naprawiają tylko to, co jest niezbędne. Nawet w najbardziej gorący czas żniw potrafią błyskawicznie zareagować: doradzą telefonicznie lub przyjadą. Awarie zdarzają się niezmiernie rzadko i raczej nie z winy sprzętu.

– W naszej okolicy jest kilka bardzo dużych gospodarstw zbożowych. Wszyscy w okolicy znamy się, lubimy i często ze sobą się spotykamy, wymieniając informacje i kontakty.
Działamy po sąsiedzku, nie jesteśmy powiązani ze sobą w żadnej organizacji. Będąc przekonani co do produktu od Riela Polska i jakości serwisu, przekazaliśmy sobie nawzajem te doświadczenia. Dlatego w naszej okolicy jest kilka kompleksów silosowych od Rieli, bo ta firma i jej produkty oraz serwis sprawdziły się w praktyce – dodaje Jan Domaros.

 

Szerzej czytaj tutaj.

 

 

IMG-0762-768x512
Top